امیر
تماس با من
نمایه من
نویسنده (های) وبلاگ امیر
آرشیو وبلاگ
      قنات میرزا

زادروز شما خجسته آقای رییس جمهور نویسنده: امیر - چهارشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۳

بعضی آدم ها به تنهایی بار بخشی از تاریخ رو به دوش میکشند، مثل عیسی ناصری، مثل اسکندر، مثل گاندی یا هوشی مین. بعضی انسان ها هستند که به تنهایی ساختن بخشی از فرهنگ رو قبول میکنند، مثل بودا، مثل شجریان، مثل علی شریعتی یا افلاطون. این وسط بعضی آدم ها هستند که یک تنه هویت و چگونگی یک ملت، یک کشور یا یک تفکر رو تعریف میکنند. این بعضی ها مثل تابلو های مسیر هستند سر هر پیچ، مثل شربت نذری هایی که بهت انرژی میدهند برای ادامه راه. این آدم ها در خاطرات و داشته های مردم بزرگ میشن و اون ملت رو هم بزرگ میکنند. برای ما، برای نسل ما و قبل و بعد از ما سیّد محمّد خاتمی کسیه که خواسته های ما، داشته های ما، فرهنگ و هویت ما را تعریف و دوباره تعریف کرد. زندگی همه ما ایرانی ها هر جای دنیا از این آدم تاثیر مثبت گرفته. سیّد محمّد خاتمی الماس درونی همه ما رو تراش داده، به همه ما تابیده، حتی اگر حس نکنیم. خواسته های خاتمی، حرکاتش، تصمیماتش، خواسته هاف افکار و تصمیمات ما رو تکان داده یا عوض کرده. 
نسل ما، نسل بعد از ما و بزرگان قبل از ما حالا حالا ها از این مرد و ایده هاش تاثیر میگیرند.
آقای خاتمی زادروزت خجسته، ازت به خاطر هرچی به من و مثل من یاد دادی سپاسگزارم. امیدوارم کسانی که این روزها دورت هستند قدرت رو بدانند، کمکت کنند و خنده به لبهات بیارند. کاش فرصت بود از نزدیک تولدت رو تبریک بگم. تولدت به همه دوستدارانت خجسته.

  نظرات ()
روزگار خوب مردمان ساده دل نویسنده: امیر - چهارشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۳

خوشحالم به این شهر آمدم. من از خانواده ای بیرون آمدم با شرایط استثنایی، میشه گفت هرکسی حزب خودش رو داره. مادربزرگم خیلی از عقاید و ادیان رو نجس میدونه، در فامیلم کسانی هستند که مردم برخی کشورهای دیگه رو پایینتر میدونند، یا با هوش کمتر یا هر چیز نادرست دیگه. الان دوست یهودی و بهایی و مسیحی و بت پرست و خدا نشناس و مسلمان دو آتشه و مُرمن و بی دین دارم. دوست فرانسوی و کانادایی و هندی و آمریکایی و ژاپنی و مکزیکی و چینی و افغانی و آلمانی و نیجریه ای و غنایی و بنگلادشی و لبنانی و اسراییلی و مصری و فلسطینی و عراقی و روس و تاجیک و قرقیز و دانمارکی دارم. به خودم میبالم که همه این آدم ها رو دوست دارم. همه برام محترم و عزیزند، به خدا نزدیک ترم کردند، به توحید، به ایمان، به انسانیت. من با همه و از غذای همه میخورم. بدون ترس همه رو در آغوش میگیرم و آماده کمک به همشون هستم. 
مادربزرگم اگر اینها رو بدونه غش میکنه و شاید ظرف غذای من رو جدا کنه، بعضی از فامیلم اگر بدونند من اینجا مثلا ظرف شستم یا سگ نگهداری کردم یا برای یه هندی کار کردم یا از غذای معبد خوردم یا پیتزا رسوندم من رو مسخره میکنند یا هر نسبتی بهم میدن اما الان، تو این لحظه حداقل از خودم راضی ام. از زندگیم و از برخورد هام خیلی گله ندارم. همین خوبه نه؟

  نظرات ()
آموزگار نویسنده: امیر - چهارشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۳

این رو یک سال ژیش نوشتم، این روزها مشابه اون روزها است:

چهارشنبه ها خسته ام. سه شنبه شب ها به خودم لعنت میفرستم که چرا این کار رو قبول کردم و باید صبح زود بیدار بشم. چهارشنبه ها صبح زود بیدار میشم، شستشو و لباس مرتب و غرغر و ناراحتی و میرم سر قرار با جردن که با تاخیر با ماشینش میاد و من رو برمیداره. تو راه از هرچیزی حرف میزنیم تا خواب آلودگیمون بپره و سکوت خیلی آزاردهنده نباشه. بعد از شاید 20 دقیقه رانندگی میرسیم به مدرسه Confederation Park. بارها رو بلند میکنم و میبرم تو مدرسه و وسایل رو میچینیم تا زنگ بخوره و بچه ها بیان تو. چهره های درخشان و لبخند های زیبای پرانرژی، دانش آموزانی که با سلام بلند میان تو، کانادیی سفید پوست و سرخ پوست، سوری، پاکستانی، هندی، اروپایی و آسیایی از همه رنگ. مهربونتر ها میان جلو و بغلت میکنن و خجالتی ها سریع میشینن سر میزشون و این تویی که باید بری پیششون و حالشون رو بپرسی. کلاس که شروع میشه دیگه چیزی از خستگی نمیمونه. باید بین صندلی ها بدوی تا بتونی جواب سوال ها رو بدی. بعضی ها شگفت زده ات میکنند به خاطر هوش، حافظه یا نبوغشون. پسرهای مودب و دخترهای باهوش و چشمهایی که دنبال جواب سوال میگرده یا میخواد خاطره یا تجربه ای رو برات توضیح بده. چقدر باید صبور باشی و به حرف های از همه جا و از همه چیزشون گوش بدی. لذت میبری وقتی کلاس تموم میشه و چندتایی با هیجان میگن چقدر از کلاس لذت بردن یا در آینده میخوان دانشمند بشن، حتی هستند کسانی که جدی نگاهت میکنن و میگن "من میخوام بزرگ که شدم مهندس شیمی بشم". باید وسایل رو جمع کنی و بری کلاس دوم، جایی که دانش آموزان سال پایین تر با شادی و سر و ثدا اسمت رو صدا میزنن و از تجربه های هفته گذشتشون میگن، " امیر امروز تولد منه!!" " امیر تولد من دسامبره"، " امیر تولد من آگسته، مدرسه بسته بود!" کلاس که شروع میشه چند دقیقه ای میگذره تا جردن بتونه توجه همه رو جلب کنه چون دارن اسنک روزانه رو توزیع میکنن و میخورن ولی وقتی درس یا آزمایش شروع میشه همه جدی اند. در سکوت کارشون رو میکنند و هروقت سوال دارند دستشون میره بالا. کلاس دوم زودتر تموم میشه و یهو دورت پر میشه از بچه هایی که میخوان بغلت کنند و برن به نهارشون برسند. پدر و مادرهایی که تشکر آمیز بهت نگاه میکنند و دست عزیزانشون رو میگرن و میرن. بچه هایی که هنوز حرف برای گفتن دارند و باید بمونی و بهشون گوش بدی در حالیکه مادر یا پدر داره با لبخند بلبل زبونی فرشته اش رو نگاه میکنه. بساط رو که جمع میکنی و میرسونی به ماشین تنت خسته است اما قلبت از یه عشق بزرگ پر شده. 
عاشق آموزگار بودن ام. به امیر چهارشنبه ها میبالم. تا شب لبخند از رو لبم پاک نمیشه.
 

  نظرات ()
نداشته ها و داشته های پیچیده بانوان سرزمین من نویسنده: امیر - چهارشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۳

یکی از مواردی که حتی تغییر رژیم در ایران هم در آن بهبودی ایجاد نمیکند وضعیت خانم ها در ایران است. برای بهبود این وضعیت همراه با سوادآموزی باید به کودکان فرهنگ آموخت. مادرها باید دختران و پسرانشان رو آموزش بدهند به اینکه حقوق همدیگه رو بشناسند. در یک جامعه آرمانی هیچ نقشی برای یک جنسیت "تعریف شده" نیست. همه چیز باید بر پایه انتخاب و هماهنگی شکل بگیرد. ما از این جامعه آماری دوریم ولی این به این معنی نیست که در دو فضای مختلف سیر کنیم.
برای شروع، دوستان نرینه من، با هرکس که دیگری رو به زن ذلیل بودن متهم کرد، چه نرینه بود چه مادینه به شدت محکم و بدون لبخند برخورد کنید. با هر اشاره ای به نقشی ثابت شده یا تصوری تثبیت شده ستیز کنید. نه مردها راننده بهتری هستند و نه خانم ها آشپز بهتری. از خودمان و اطرافمان شروع کنیم تا کم کم جامعه درست بشه. مودب باشبم و به دور از ستیزه. با ایمان حرف بزنیم تا در دل بنشینه. نه مرد ها تاج سرند و نه خانم ها. با همین تصویر برابر، همراه با احترام بریم جلو و در این مسیر مثل نسیم بهاری باشیم که از هر خشک و مرده ای، زنده سبزی میسازه.
گرچه این چند کلمه رو راهنما هشتم مارچ بود، نباید فراموش بشه که همیشگیه. این حرکت از بالا به پایین یا برعکس نیست، از شما به کنار دستی اتان است. این موج رو ایجاد کنیم و مادران، خواهران، همسران، دختران و عزیزانمون رو به جایگاه درستشون در جامعه برگردانیم. 
امیدوارم روزی برسه که فمینیسم در ایران ریشه کن شده باشه، چون نیازی بهش نباشه.

  نظرات ()
جملات قصار نویسنده: امیر - چهارشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۳

انسان پیشرو در برابر پدیده ها به جای سنجش و قضاوت، کنکاش و آموزش را برمیگزیند.

- امیر ابوالحسنی!

  نظرات ()
رسانه های خواب نویسنده: امیر - چهارشنبه ٢۳ مهر ۱۳٩۳

در این ایالت کانادا که زندگی میکنم، به خانمی میانسال تجاوز کرده اند، کتک زده اند و لت و پارش کرده اند و زنده زنده سوزانده اند اش. در بیمارستان است و پاهایش تا استخوان سوخته و برای همین دو پایش را یکی در بیمارستان شهر و ما و دیگری را در ادمنتون بریده اند. زیر داروی مخدر و مسکن فراوان زنده نگه داشته اند اش.
یکم: از این نوع در شهرهای کوچک ما کم نیست، یکی را میبینی با تبری در سر راه میرود، دیگری از روی شوخی و مستی تیزی اش را در پای رفیقی جاگیر میکند. شهرها و شهرستان هایی در کانادا هست که با غرب وحشی هم مرز مینماید.
دوم: رسانه، اگر هوس کند و چندی از این شرح تا بینهایت را پوشش بدهد چنان خبری با آن برخورد میکند، همانطور که در صدا و سیمای ما با اخبار بمب گذاری عراق و افغانستان برخورد میشود. 
دوم: در پشت هر خبر بمب گذاری زندگی انسانی هایی تمام شده و زندگی خانواده هایی خراب میشود. مرگ هر انسان بی گناه فاجعه ای است بسیار عمیق تر از یک جمله ساده خبری. نفرین بر فیلم های هالیودی که دیدن مرگ ناقهرمانان رو برای ما ساده کرده. هر بدنی که به زمین می افته، دوست داشته شده عشقی، همسری، پدر و مادری یا فرزندی است. 
سوم: هر رخداد وحشیانه ای، مثل کتک زدن، قتل، تجاوز، آزار و مثل این زخمی است بر پیکر وجدان و روح جامعه، جامعه ای که بیشتر زخمی شد، بیشتر زخم خواهد زایید. 
چهارم: بی بی سی فارسی و مثل این منتظرند هر خبر ناگوار را از ایران و کشورهای جهان سوم فرهنگی مثل هند و پاکستان و ترکیه و افغانستان و مثل این بزرگ کنند و بر این زخم عمیق نمک بپاشند. از یک طرف مبارک است چون وجدان جامعه بیدار میشود، از یک طرف بد است، نه تنها ذهن نا آگاه به این پستی عادت میکند، زخم میخورد و پرخاشجو میشود و در خود بزه را پذیرفتنی میکند.
پنجم: در کانادا هست، حتما در ایالات متحده چندین برابر کانادا هست، در اروپا هم حتما هست. چرا؟ و چرا رسانه های فارسی زبان خبرش را نمی دهند؟ چرا؟ این سوال را تکرار کنید. این سوال را خیلی تکرار کنید تا به سوال همه جامعه ایرانی بدل شود. پرسش مهمی است.

  نظرات ()
مطالب اخیر پایان روزمرگی مشکل غیر فعال شدن Start menu و Cortana بعد از به روز رسانی ویندوز 10 استانداردهای چندگانه چه کسی میگوید قلم از شمشیر بران‌تر است؟ چه کسی قلم را بران میخواهد؟ سه شنبه ها شنبه ۸ آذر ۱۳٩۳ عصر پاییزی آ مثل آدمکش! War on Terror, War on Muslims? زادروز شما خجسته آقای رییس جمهور
دوستان من زاویه نیروانا رامونا مداد سبز بی ایوان ماه رقصان آ مثل کلمه رولت روسی دانه های ریز ادامه مداد سبز جزیره اسرار آمیز معصومه قلی پور حلزون خانه به دوش Words Are Timeless حزب جوانان زیر آفتاب همشهری کاوه قدیمی دخترک کولی - فرزانه ثابت خاطرات روابط عمومی ايرانی گارفیلد در جستجوی خویشتن تو راه خانه ما را دوباره گم کردی نفرین ابدی بر خواننده این برگ ها آروین نیکزاد با Spontaneous Outbursts کانون ایرانی پژوهشگران فلسفه و حکمت
پیوند های خوب آنچه من از زبان فرانسه آموختم آموزش زبان فرانسه سخن های داریوش سجادی سخن، سایت کتاب و نشر الکترونیک ایران آشنایی با سینما و تیاتر
کلمات کلیدی وبلاگ امیر ابوالحسنی (٧) ایران (٤) محمود احمدی نژاد (٤) حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید محمد خاتمی (۳) میرحسین موسوی (٢) روسپیان (٢) امیرابوالحسنی (٢) مهندس میرحسین موسوی (٢) ایرانیان سسکتون (٢) سسکتون (٢) سیّد محمّد خاتمی (٢) دولت نهم (٢) مهدی کروبی (٢) بحار الانوار (٢) کانادا (٢) نطنز (٢) انتخابات دور دوهم ریاست جمهوری (٢) دانشگاه علم و صنعت ایران (٢) اهالی عصا (۱) curtipot (۱) ivano gebhardt rolf gutz (۱) pka database (۱) answerscom (۱) مدل سازی ترمودینامیکی (۱) تعادلات مایع – مایع (۱) محلول های پلیمری (۱) دکتر فرزانه فیضی (۱) تنظیمات ویندوز (۱) مرتضی پاشایی (۱) بی اختیاری (۱) بی همه چیز (۱) و همه چیز (۱) (دانلود) پیاده کردن کلک (فونت) فارسی (۱) لُتوس (لوتوس) (۱) گوسفندی که گرگ شد (۱) سگ گله (۱) خیابان رخدادهای بزرگ (۱) پل پیاده رو (۱) خیابان بهبودی (۱) آ شیخ علی نامرد (۱) کریم آق منگل (۱) حصر (۱) سَسکتون (۱) سَسکچوان (۱) سَسکَتون (۱) سَسکَچوان (۱) پتاس (۱) اُرانیُم (۱) آموزگاری (۱) اریسمان (۱) قدیمی ترین شهر پیشه وری (۱) کندز (۱) امامزاده سادات (۱) کانون تیاتر دانشگاه علم و صنعت ایران (۱) محمد جباری موسی آبادی (۱) انتخابات سال 1388 (۱) سینه ستبر (۱) شربت زعفران (۱) تخم ریحون (۱) ایرانی ها در سسکتون (۱) آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی (۱) بیداری اسلامی (۱) سپیده شاه کرمی (۱) خطبه های نماز جمعه (۱) الغدیر (۱) تیتراسیون (۱) بیانیه شماره 10 مهندس میرحسین موسوی (۱) مصطفی محقق داماد (۱) مهندس امیر ابوالحسنی (۱) مهنس عزّت الله سحابی (۱) طراحی آزمون یا doe (۱) کشت بستر جامد (۱) حجّت الاسلام و المسلمین سیّد محمّد خاتمی (۱) محمد یعقوبی (۱) فراسنجه (۱) شوند (۱) ورآوری (۱) فروبری (۱) روش های سنجش پروتئین (۱) روش های جذبی و طیف سنجی (۱) روش های انزایمی و زیستی (۱) بهمن مفید (۱) مهندس فرایند (۱) انزایم های پکتینُلیتیکی (۱) انزایم پلی گالاکتروناز (۱) دی نیترو سالیسیلیک اسید (۱) قندهای احیا کننده (۱) lowry protein assay (۱) phaneochaete chrysosporium (۱) bradford protein quantitation (۱) biuret protein assay (۱) بچه های علم و صنعت (۱) تغییر (۱) خاک (۱) سوخت های نو (۱) مهندس (۱) قلم (۱) اوباما (۱) کودتا (۱) اندازه (۱) محبوب (۱) قیصر (۱) نان (۱) پارسی (۱) حسین فدایی (۱) ان (۱) دکتر عبدالکریم سروش (۱) بامداد (۱) سوخت های فسیلی (۱) piping (۱) محسن صفایی فراهانی (۱) عزیز نسین (۱) بسم الله الرحمن الرحیم (۱) پاکسازی (۱) انرژی های نو (۱) معلم (۱) قطره (۱) روستا (۱) خیابان آزادی (۱) مهندسی (۱) مهاجرت (۱) عصیان (۱) حافظ (۱) تئاتر (۱) نجف دریابندری (۱) شیخ صدوق (۱) جنگ (۱) مسلمان (۱) سوریه (۱) خواستگاری (۱) دادگاه (۱) نیجریه (۱) خسرو شکیبایی (۱) الهام میرزاحسین کاشانی (۱) سوخت (۱) خدا (۱) هاشمی شاهرودی (۱) اصلاحات (۱) زعفران (۱) معشوق (۱) رسانه (۱) وبلاگ (۱) غزل (۱) انقلاب (۱) مراسم (۱) سینما (۱) نفت (۱) احمد شاملو (۱) انتخابات ریاست جمهوری (۱) بی قراری (۱) بسته پیشنهادی (۱) زادروز (۱) حمید هامون (۱) ccd (۱) حدیث بی قراری ماهان (۱) از خود با خویش (۱) سیره عملی امام رضا (ع) (۱) ارتباط با آمریکا (۱) عطا الله مهاجرانی (۱) عزّت نَفس (۱) بایگانی (۱) انتخابات ریاست جمهوری دهم (۱) دانه (۱) آقا بابا (۱) محمود جوادی (۱) ایران آزاد (۱) مدعی (۱) engineer (۱) حکیم ابوالقاسم فردوسی (۱) غاز (۱) علی مطهری (۱) بالنگو (۱) آبروی انسان (۱) صدقه پنهانی (۱) مرد سیه چرده (۱) طنز تلخ (۱) سارا زرعکانی (۱) دکتر زهرا رهنورد (۱) ساسکاتون ساسکاچوان (۱) ویندوز 10 (۱) دکتر حمید دباشی (۱) نژادستیزی (۱) ژازه تباتباای (۱) قرمز و دیگران (۱) ادوارد بولور لیتون (۱) کاردینال ریشلیو (۱) من چارلی نیستم (۱) مشکل استارت start menue (۱) cortana کرتانا (۱) دانشگاه سسکچوان (۱) سسکچوان (۱) ایالت سسکچوان (۱) پایپینگ (۱) شیخ مهدی کروبی (۱) روح الله حسینیان (۱) جاوید قربان اوغلی (۱) اجلاس دوربان 2 (۱) تاگوچی (۱) آیت الله خمینی (۱) سودان (۱) مهدی بازرگان (۱) رییس جمهور ایران (۱)