اریسمان

اونچه در پایین میاد متن خبرهای سایت میراث فرهنگیه که از ترس اینکه برشون دارند اینجا بازنویسی میکنم:

1- ۱۳۸۳/۶/۱۴   

کاوش در شهر صنعتی 6 هزار ساله اریسمان آغاز می شود

میراث استان ها _ سومین فصل کاوش های باستان شناسی در شهر صنعتی 6 هزار ساله اریسمان با هدف ادامه کاوش قبلی و یافتن شواهدی جدید از نحوه فلزکاری در هزاره های پیش از میلاد در این محوطه با حضور کارشناسان آلمانی و ایرانی آغاز می شود. 
به گزارش «میراث خبر»، محوطه باستانی اریسمان بزرگ ترین مرکز صنعتی باستانی کشور است که تاکنون در کاوش های باستان شناسی کشف شده است. در کاوش های باستان شناسی در این شهر صنعتی تاکنون آثاری از بقایای کوره های ذوب فلزات، بقایای معماری، آثار فلزی نقره ای و مسی و آثار سفالین کشف شده است. 
«مجید قاضیان»، مدیر اجرایی و هماهنگی پروژه معدن کاری و فلزکاری کهن در ایران که به صورت مشترک با کشور آلمان انجام می گیرد در مورد سومین فصل کاوش در اریسمان که از ابتدای شهریور ماه در منطقه آغاز می شود گفت: «در فصل جدید کاوش به دنبال یافتن شواهد جدیدی از کوره های ذوب فلزات، کارگاه های فلزکاری و بقایای معماری در این محوطه باستانی هستیم.» 
وی با مهم خواندن محوطه باستانی اریسمان گفت: «اریسمان به علت داشتن تخصص ها و صنعت های مختلف در زمینه های فلزکاری، ذوب فلزات و سفال گری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یافته ها و کاوش های باستان شناسی در این محوطه ها می تواند نشان دهد که ما در این محوطه با نوعی مدیریت تخصصی صنعتی رو به رو هستیم به گونه ای که این شهر را می توان یک شهر صنعتی باستانی نامید.» 
باستان شناسان کشور با توجه به وجود کوره های ذوب فلزات و انبوه سرباره های فلزات نقره و مس (بازمانده فلزات ذوب شده) همزمان با دوران آغاز شهرنشینی گمان می کنند که اریسمان یک شهر صنعتی وسیع با مدیریت ویژه است. فلزات یافته شده از معادن زمانی به این شهر منتقل می شده تا پس از ذوب اشیا مختلفی از آنها ساخته شود. 
قاضیان همچنین گفت: «از دیگر اقدامات مهم ما در این فصل کاوش، بررسی وسیع و گسترده به منظور شناسایی نحوه فلزکاری و ذوب فلزات همچنین شناسایی معادن فلزات این منطقه خواهد بود.» 
سومین فصل کاوش های باستان شناسی در حالی در اریسمان آغاز می شود که تیم 10 نفره باستان شناسان ایرانی و آلمانی را گروهی از کارشناسان معدن، فلزکاری، باستان جانورشناس، زمین شناس، حفظ و مرمت و گیاه باستان شناس از مرکز باستان شناسی آلمان، موزه معدن بوخوم و دانشگاه ها و مراکز علمی کشور همراهی می کنند. 
محوطه باستانی اریسمان که به شهر صنعتی مشهور است در استان اصفهان و در 10 کیلومتری نطنز واقع شده است. این محوطه باستانی که از هزاره چهارم پیش از میلاد آثاری ارزشمند را در خود جای داده از غنی ترین محوطه های باستانی کشور و دنیا است. به گونه ای که در تمامی 40 هکتار مساحت آن آثاری از سرباره های ذوب فلزات دیده می شود. 
به اعتقاد باستان شناسان بررسی ها، کاوش ها و پژوهش های باستان شناسی در محوطه باستانی اریسمان می تواند در طی چند سال آینده اطلاعات بسیار کاملی را در مورد صنعت فلزکاری و استفاده از معادن در دوران باستان در کشور روشن سازد. 
کاوش های باستان شناسی در اریسمان از سال 79 با همکاری کشور آلمان و تحت عنوان پروژه مطالعات فلزکاری و معدن کاری کهن در ایران آغاز شده است.

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=81732&Serv=3&SGr=22

 

2- ۱۳۸۳/۷/۲۳  

شناسایی نحوه فلزکاری و ساخت کوره های ذوب فلز در شهرک صنعتی 6 هزار ساله اریسمان

میراث استان ها _ باستان شناسان ایرانی و آلمانی، پنجمین فصل کاوش ها و پژوهش های باستان شناسی را در شهرک صنعتی 6 هزار ساله اریسمان با هدف شناسایی کامل صنعت فلزکاری باستانی در این محوطه و مشخص کردن دوره های مختلف فرهنگی و مسکونی در این محوطه آغاز کردند. 
به گزارش «میراث خبر»، محوطه باستانی اریسمان بزرگ ترین مرکز صنعتی فلزکاری باستانی کشور است که تاکنون در کاوش ها و پژوهش های باستان شناسی شناسایی شده است. در کاوش های باستان شناسی در این شهرک صنعتی تاکنون آثاری از بقایای کوره های ذوب فلزات، بقایای معماری و آثار سفالین کشف شده است. 
«حمید فهیمی»، سرپرست ایرانی هیات باستان شناسی در اریسمان در مورد کاوش های این فصل، گفت: «در این فصل کاوش که تا نیمه آبان ماه ادامه خواهد داشت با زدن چهار ترانشه در دو نقطه از این محوطه باستانی به دنبال شناسایی آثاری از زندگی مسکونی _ صنعتی در این محوطه و شناخت لایه های فرهنگی مختلف و رسیدن به آخرین لایه مسکونی هستیم.» 
وی با بیان این که در فصل های گذشته کاوش در اریسمان هیچ آثاری از کوره های کامل ذوب فلزات به دست نیامده است، گفت: «مهم ترین هدف این فصل کاوش در اریسمان شناسایی کامل یک کوره ذوب فلزات که با توجه به آن بتوانیم به شناخت کاملی از نحوه فلزکاری، ذوب فلزات، ساخت کوره ها و استفاده های صنعتی در هزاره چهارم و سوم قبل از میلاد دست پیدا کنیم.» 
باستان شناسان داخلی و خارجی با توجه به وجود کوره های ذوب فلزات و انبوه سرباره های فلزات نقره و مس (بازمانده فلزات ذوب شده) در اریسمان، این محوطه را یک شهرک صنعتی با مدیریت ویژه می دانند. 
«مجید قاضیان»، مدیر اجرایی این پروژه در مورد اریسمان گفت: «اریسمان به علت داشتن تخصص ها و صنعت فلزکاری و ذوب فلزات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. یافته ها و کاوش های باستان شناسی در این محوطه می تواند نشان دهد که در این محوطه با نوعی مدیریت تخصصی رو به رو هستیم به گونه ای که این شهر را می توان یک شهر صنعتی باستانی نامید. 
پنجمین فصل کاوش های باستان شناسی در حالی در اریسمان آغاز شده است که تیم مشترک ایران و آلمان را به باستان شناس آلمانی و پنج باستان شناس ایرانی با تخصص های باستان شناسی، فلزکاری و پیش از تاریخ همراهی می کنند. 
گروه باستان شناس مشترک ایران و آلمان قرار است در محوطه پارینه سنگی قلعه گوشه که در فصل گذشته در نزدیکی اریسمان شناسایی شده هم بررسی هایی را انجام دهند. 
فهیمی در مورد این بررسی ها گفت: «با توجه به این که شناسایی این محوطه پارینه سنگی از اهمیت زیادی برخوردار است در این فصل قصد داریم با بررسی نظام مند به جمع آوری آثار و ابزارهای سنگی سطحی این محوطه و بررسی های آن بپردازیم.» 
محوطه باستانی اریسمان که به شهر صنعتی مشهور است در استان اصفهان و در 10 کیلومتری نطنز واقع شده است. این محوطه باستانی که از هزاره چهارم پیش از میلاد آثاری ارزشمند را در خود جای داده از غنی ترین محوطه های باستانی کشور و دنیا است. به گونه ای که در تمامی 40 هکتار مساحت آن آثاری از سرباره های ذوب فلزات دیده می شود. 
به اعتقاد باستان شناسان بررسی ها، کاوش ها و پژوهش های باستان شناسی در محوطه باستانی اریسمان می تواند در طی چند سال آینده اطلاعات بسیار کاملی را در مورد صنعت فلزکاری و استفاده از معادن در دوران باستان در کشور روشن سازد. 
کاوش های باستان شناسی در اریسمان از سال 79 با همکاری کشور آلمان و تحت عنوان پروژه مطالعات فلزکاری و معدن کاری کهن در ایران آغاز شده است.

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=79819&Serv=3&SGr=22

3- ۱۳۸۳/۷/۲۶  

کشف یک مهر استوانه ای و نمونه تدفین خمره ای در اریسمان

میراث استان ها _ باستان شناسان ایرانی و آلمانی در کاوش های باستان شناسی خود در محوطه باستانی اریسمان در نطنز کاشان یک مهر استوانه ای و تدفین خمره ای مربوط به بیش از پنج هزار سال پیش را کشف کردند. 
به گزارش «میراث خبر»، محوطه باستانی اریسمان بزرگ ترین مرکز صنعتی فلزکاری باستانی کشور است که تاکنون در کاوش های باستان شناسی شناسایی شده است. کاوش های انجام گرفته در این محوطه باستانی به کشف آثاری از بقایای کوره های ذوب فلزات و بقایای معماری منجر شده است. 
«حمید فهیمی»، سرپرست ایرانی هیات باستان شناسی در اریسمان در مورد کشفیات جدید، گفت: «در این فصل که از دو هفته پیش آغاز شده است تاکنون توانسته ایم یک مهر باستانی متعلق به سه هزار و 200 سال قبل از میلاد مسیح را شناسایی کنیم که دومین مهر باستانی کشف شده در این محوطه باستانی محسوب می شود. 
وی با بیان اینکه این مهر به علت نقش روی آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، گفت: «این مهر باستانی که برای تجارت از آن استفاده می شده است، دارای نقش یک گوزن تیرخورده و رشته کوهی است که باستان شناسان احتمال می دهند نقش کوه حک شده روی مهر همان کوهی که در نزدیکی اریسمان جای گرفته، باشد.» 
باستان شناسان قرار است بررسی های ویژه ای را روی این مهر باستانی انجام دهند تا مشخص شود که این مهر سنگی آیا توسط مردم محوطه اریسمان ساخته شده است یا از نقطه ای دیگر به این محوطه آورده شده است. 
در این فصل کاوش یک نمونه تدفین خمره ای نیز در بخشی از یک بنای مسکونی به دست آمد. 
فهیمی در مورد این تدفین گفت: «در هنگام کاوش در بخشی از محوطه باستانی اریسمان و در بقایای معماری به یک خمره بزرگ سفالی با دهانه ای گشاد برخورد کردیم که دهانه آن با کاسه ای سفالی پوشیده و در آن بقایای اسکلت دفن شده بود برخورد کردیم.» 
وی با اشاره به اینکه این جسد پنج هزار و 200 ساله متعلق به یک نوجوان است، گفت: «در گردن این جسد یک رشته گردنبند که از بیش از 50 مهره گرد و مربعی ساخته شده؛ وجود داشته است.» 
قرار است روی این جسد بررسی های انسان شناسی صورت گیرد. در حفاری های سال گذشته نیز چند نمونه تدفین خمره ای کشف شده بود. 
پنجمین فصل کاوش های باستان شناسی در حالی در اریسمان آغاز شده است که تیم مشترک ایران و آلمان را به باستان شناس آلمانی و پنج باستان شناس ایرانی با تخصص های باستان شناسی، فلزکاری و پیش از تاریخ همراهی می کنند. محوطه باستانی اریسمان که به شهر صنعتی مشهور است در استان اصفهان و در 10 کیلومتری نطنز واقع شده است. این محوطه باستانی که از هزاره چهارم پیش از میلاد آثاری ارزشمند را در خود جای داده از غنی ترین محوطه های باستانی کشور و دنیا است. به گونه ای که در تمامی 40 هکتار مساحت آن آثاری از سرباره های ذوب فلزات دیده می شود. 
به اعتقاد باستان شناسان بررسی ها، کاوش ها و پژوهش های باستان شناسی در محوطه باستانی اریسمان می تواند در طی چند سال آینده اطلاعات بسیار کاملی را در مورد صنعت فلزکاری و استفاده از معادن در دوران باستان در کشور روشن سازد. 
کاوش های باستان شناسی در اریسمان از سال 79 با همکاری کشور آلمان و تحت عنوان پروژه مطالعات فلزکاری و معدن کاری کهن در ایران آغاز شده است

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=79721&Serv=3&SGr=22

4- ۱۳۸۳/۸/۲۱  

کشف شواهد فلزکاری، تدفین به روش خمره ای و شاخ گوزن۵ هزار ساله در اریسمان

میراث خبر، گروه استان ها _ کشف شواهدی جدید از وجود فلزکاری، پنج تدفین خمره ای، یک مهر باستانی و بخشی از شاخ یک گوزن متعلق به پنج هزار سال پیش ، نتیجه پنجمین فصل کاوش های باستان شناسی گروه مشترک ایران و آلمان در محوطه باستانی اریسمان بود.
محوطه باستانی اریسمان یکی از بزرگترین مراکز صنعتی - فلزکاری باستانی کشور است که تاکنون در کاوش های باستان شناسی شناسایی شده است. کاوش های انجام گرفته در این محوطه باستانی به کشف آثاری از بقایای کوره های ذوب فلزات و بقایای معماری منجر شده است. 
«حمید فهیمی» سرپرست ایرانی هیات مشترک کاوش های باستان در اریسمان در مورد کشفیات این فصل، گفت: «در این فصل از کاوش که از ابتدای مهر ماه در اریسمان از منطقه نطنز کاشان آغاز شد؛ باستان شناسان در دو بخش مسکونی و صنعتی این محوطه در 9 تراشه (قسمت) کاوش های خود را ادامه دادند. عملیات کاوش در بخش صنعتی به کشف شواهدی جدید از فعالیت های فلزکاری و اثبات هر چه بیشتر وجود صنعت فلزکاری وسیع در این محوطه باستانی منجر شد.» 
کاوش در بخش مسکونی شهر نیز منجر به کشف آثار جدیدی متعلق به 5 هزار سال پیش شده است. فهیمی در این باره گفت: «در این فصل از کاوش پنج نمونه از تدفین خمره ای که در درون آنها بقایای اسکلت کودکان جای گرفته و یک مهر استوانه ای که روی آن نقش کوه و گوزن تیرخورده وجود دارد نیز کشف شده است. بررسی روی آثار به دست آمده می تواند در آینده بخشی از فرهنگ و زندگی مردمان این محوطه را روشن سازد.» 
باستان شناسان در این فصل بقایایی از استخوان های حیوانی را نیز در حین کاوش از سطح محوطه های باستانی به منظور انجام آزمایشات ویژه ای برداشت کردند. از جمله بقایای مهم حیوانی بخشی از شاخ یک گوزن است. 
فهیمی با اشاره به اینکه این شاخ 15 سانتی متر است و روی آن یک برش ایجاد شده، گفت: «بررسی های اولیه روی این شاخ نشان می دهد که ممکن است در هزاره های قبل از این شاخ به عنوان یک ابزار استفاده می شده است.» 
به گفته فهیمی کشف شاخ گوزن در این محوطه باستانی که هم اکنون منطقه ای کویری است شاید باستان شناسان را به درک وضعیت اکوسیستم طبیعی این منطقه در گذشته کمک کند. 
محوطه باستانی اریسمان که به شهر صنعتی مشهور است در استان اصفهان و در 10 کیلومتری نطنز واقع شده است. این محوطه باستانی که از هزاره چهارم پیش از میلاد آثاری ارزشمند را در خود جای داده از غنی ترین محوطه های باستانی کشور و دنیا است. به گونه ای که در تمامی 40 هکتار مساحت آن آثاری از سرباره های ذوب فلزات دیده می شود. 
به اعتقاد باستان شناسان بررسی ها، کاوش ها و پژوهش های باستان شناسی در محوطه باستانی اریسمان می تواند در طی چند سال آینده اطلاعات بسیار کاملی را در مورد صنعت فلزکاری و استفاده از معادن در دوران باستان در کشور روشن سازد. 
کاوش های باستان شناسی در اریسمان از سال 79 با همکاری کشور آلمان و تحت عنوان پروژه مطالعات فلزکاری و معدن کاری کهن در ایران آغاز شده است.

http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=78643&Serv=3&SGr=22

-----------------------------------------------------------------------

بعد از این تاریخ دیگه خبری از این پروژه پیدا نکردم!!

/ 1 نظر / 35 بازدید
فرشاد بذرافکن

سلام مطالب جالبی جمع کردی ولی کمی گنگه . اریسمان یا سسکتون کجاست؟